15 i 16 sierpnia spotkaliśmy się na dorocznym zlocie ludzi uprawiających oraz przetwarzających konopie. W tym roku dołączyli o nas naukowcy pracujący nad badaniami i wdrożeniami technologii przetwórstwa konopi do celów poza spożywczych. Uchwaliliśmy taką odezwę, w formie zalecenia suwerenów dla władz, które powinny nam służyć, dla dobra Ludzi i Polski:

15 sierpnia 2024 r.

ZALECENIE DO WŁADZ USTAWODAWCZEJ I WYKONAWCZEJ W/S ZMIAN USTAW REGULUJĄCYCH UPRAWĘ

I WYKORZYSTANIE KONOPI

PREZES RADY MINISTRÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DONALD TUSK

Suwereni zgromadzeni na zlocie w Eko-osadzie Brzozówka zalecają Prezesowi Rady Ministrów RP oraz Parlamentarzystom, a zwłaszcza Sejmowej i Senackiej Komisjom Infrastruktury i Zdrowia oraz samym Posłom i Senatorom, efektywne podjęcie/kontynuację prac legislacyjnych nad pozytywną ustawową regulacją spraw konopi w Polsce. Działania te mają na celu przywrócenie tradycyjnie silnej pozycji polskich konopi w rolnictwie i przemyśle lekkim, by stały się jedną z polskich marek i polską dumą.

W tym celu:

1. Wszelkie ograniczenia prawne dotyczące konopi włóknistych (cannabis sativa) powinny zostać wyłączone z Ustawy o zapobieganiu narkomanii. Jest to konieczne, gdyż należy edukować społeczeństwo, że konopie włókniste nie są narkotykiem, ale cenną rośliną spożywczą i surowcem zielarskim oraz przemysłowym.

2. W miejsce anulowanych, niefortunnych i przestarzałych przepisów, należy opracować USTAWĘ O POPIERANIU UPRAWY I PRZETWÓRSTWA KONOPI. Ustawa ta, lub zmiany w ustawach dotychczasowych, powinna zawierać następujące zapisy:

2.1. konopie włókniste (cannabis sativa) zyskują miano polskiego tradycyjnego produktu krajowego i ich uprawa zwolniona jest od uzyskiwania jakichkolwiek zgłoszeń, zezwoleń czy limitów;

2.2. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi we wszystkich ODR poradnictwo ułatwiające prowadzenie upraw konopi włóknistych;

2.3. surowce z konopi włóknistych mogą być stosowane we wszystkich gałęziach gospodarki, na tych samych prawach co każdy inny surowiec pochodzenia roślinnego, np. drewno czy len

2.4. produkty spożywcze z konopi włóknistych mogą być sporządzane ze wszystkich części tej rośliny;

2.5. poziom THC w surowcach i produktach spożywczych z konopi nie może przekraczać 1 (jednego) procenta.;

2.6. w ramach KOWR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 2025 roku powinno utworzyć w każdym województwie państwowy ośrodek maszynowy, zaopatrzony w maszyny żniwne do konopi oraz zakład dekortykacji. Ośrodki takie świadczyłyby usługi agrotechniczne na zasadach non profit. Zakup maszyn i ich obsługa byłaby finansowana z corocznych budżetów KOWR;

2.7. Prezes Rady Ministrów RP powinien polecić odpowiedniemu ministrowi przygotowanie funduszu celowego na promowanie i program pilotażowy utworzenia w każdym województwie zakładu produkcji biowęgla z konopi oraz innych roślin i ich niezagospodarowanych części. Biowęgiel powinien być przeznaczony jako dodatek do mieszanki betonowej eliminując tym samym do 3% cementu w szeroko pojętym budownictwie oraz osnową nawozów naturalnych uzdatniających gleby głównie o pierwiastek węgla C , przywracając żyzność pól uprawnych.

2.8. Rząd PR powinien zostać zobligowany do wystąpienia do Komisji Europejskiej o uzyskanie dofinansowania na powyższe działania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

3. W sprawach konopi indyjskich (cannabis indica) ustawa powinna zezwalać dorosłym na posiadanie do celów osobistych do 5 gramów suszu tej rośliny lub pięciu roślin żywych zasadzonych w gruncie lub doniczkach na jednego człowieka pełnoletniego oraz dowolnej ilości preparatów z „marihuany medycznej”, na którą dany człowiek (lub jej niepełnoletnie dziecko) uzyskała receptę od lekarza.

4. Minister Sprawiedliwości powinien podjąć prace legislacyjne w/s depenalizacji posiadania przez danego człowieka konopi indyjskich w w/w ilościach, a także gdy udostępnia „marihuanę medyczną” (cannabis indica) w celach leczniczych.

5. Produkcja preparatów medycznych i leków z „marihuany medycznej” (cannabis indica) powinna być dozwolona, a na badania i rozwój jej produkcji przez polskie uczelnie i przedsiębiorstwa Prezes Rady Ministrów powinien wystąpić o dotacje z Komisji Europejskiej.

SUWERENI WŁADZY WYKONAWCZEJ oraz USTAWODAWCZEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:

———————————————————————————————————————————–

Lp. Imię i Godność PESEL lub adres zamieszkania

————————————————————————————————————————

PROSIMY, PODPISUJCIE NASZ APEL! DO 25 sierpnia tekst jest dostępny w Eko-osadzie Brzozówka. Ale też możecie go przedrukować, imiennie podpisać i wysłać na adresy: Prezesa Rady Ministrów, Sejmowej Komisji Zdrowia, Sejmowej Komisji Infrastruktury i Senackiej Komisji Infrastruktury.

A OTO KTO WYSTĘPOWAŁ NA NASZYM ZLOCIE:
🔸 Jan Gładki
Zastosowanie biowęgla z konopi w budownictwie jako dodatek do pasz zwierzęcych i nawozów rolniczych
🔸 Michał Kotarski „Hempatia”
Produkcja biowęgla w kontekście handlu certyfikatami redukcji emisji CO2
🔸 Mateusz Drygała
Live Mind Buildings – Żywe Budynki Mieszkaln
🔸 Dyskusja panelowa: JAK WRESZCIE SKOŃCZYĆ Z URZĘDOWYMI OGRANICZENIAMI?

NASZ HYMN NAPISANY I WYKONANY PRZEZ KRYSTYNĘ ANNĘ SUKIENNIK: https://www.facebook.com/ekoosadabrzozowka/videos/1565144724073042

Włókniste konopie

Uprawiaj chłopie

Nie braknie Ci niczego Bo konopie są od tego

By zdrowo budować I z naturą obcować

To cud natury

Dzięki niemu postawisz domu swego mury

W poszanowaniu swego otoczenia

Naturalne budownictwo na dobrą przestrzeń zmienia!

🔸 Marta Stępnik „Ajurys”
Znawczyni Ajurwedy: VIJAJA (w sanskrycie: konopie) – KONOPIE W TRADYCJI INDII – ajurwedyjski podgląd na świętą roślinę i jej rola w duchowości
🔸 Charles Wojciech Talandier
Bioplastiki i Biokompozyty; Wizja projektu Fraktal Hemp; Globalna kooperatywa roślin włóknistych
🔸 Damian Dante Szczygieł
Technologia Przetwórstwa Konopi
🔸 Wojtek Lipka
Potencjał zdrowotny produktów powstałych z nasion konopi oraz wykorzystanie ich w przemyśle spożywczym
🔸 Dyskusja panelowa: Inwestowanie w konopie i powrót na rynek światowy. Damian D. Szczygieł wierzy, że spółdzielnie rolnicze są kluczowym elementem dalszego rozwoju konopi w Polsce. W ramach panelu dyskusyjnego omawialiśmy, w jaki sposób możemy wspólnie inwestować w konopie i jak Polska może stać się liderem na światowym rynku tej magicznej rośliny?! Uczestnicy panelu omówili ten problemat.
🔸 Kinga Woźniczko
Konopie w ujęciu laboratoryjnym

KONOPIE…

Ile emocji budzi ta wspaniała roślina! Już chciano ją wykorzenić z pól i ogródków w Ameryce, Europie i Azji (skąd pochodzi). W Polsce doszło do prawdziwego sojuszu ponad podziałami politycznymi przeciw Konopiom: Zniechęcały do jej uprawiania wszystkie kolejne rządy w Polsce od Jaroszewicza, poprzez Jaruzelskiego (kiedy to wprost zakazano Polakom jej uprawy w 1985 r.) do 2013 roku, kiedy to zezwolono łaskawie uprawiać ją rolnikom, ale na uciążliwych warunkach uzyskiwania zezwoleń i pod kontrolą: Wójtów, KOWRu, Sanepidu a sporadycznie Policji.

Na fali odrodzenia konopi, w 2016 roku w Eko-Brzozówce zasadźca naszej Osady Paweł Fijałkowski rozpoczął uprawę konopi.

Wielokrotnie mu przeszkadzano, celem matrixa było takie znękanie tego Człowieka, aby zaprzestał uprawy i popularyzowania konopi.

Zaczęto z przytupem: Pierwszego lata uprawy złośliwy donos spowodował interwencję siedmiu uzbrojonych w broń palną policjantów, którzy nic nie znaleźli, a stracili 5 dni na strzeżenie Pawła i jego pola konopnego, gdy laboratorium kryminalistyczne badało, czy w zajętych konopiach jest THC ponad normę. Kto za to zapłacił?

Nie udzielono mu rekompensaty za suszę która w 2018 roku zniszczyła prawie całą uprawę. Pretekstem do odmowy wypłaty dotacji klęskowej była lista roślin, które ucierpiały od suszy, ułożona przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, którego kierownictwo sekowało konopiarzy i oświadczyło nieprawdę, że konopie nie ucierpiały od suszy, i nie wpisały ich na listę roślin, za wyschnięcie których należało się rolnikowi rekompensata.

Pewna osoba, na polecenie matrixa donosiła na organizatorów Konopielki w Eko-Brzozówce na Policję i do Sanepidu. Policjanci i inspektorzy nas odwiedzili a my uprzejmie poinformowaliśmy o naszej działalności. I tyle. A kolejny wraży donos z 2022 r. o rzekomo złej lokalizacji zmusił Agnieszkę Fijałkowską do rozbiórki suszarni konopi, która przez siedem lat dobrze służyła . Zobacz rezultat:

Ale: nic to! Konopie będą uprawiane w Eko-Brzozówce!

U nas pozyskujemy tylko zielone części rośliny: wiechy i liście, które suszymy na herbatkę ( właśnie budujemy nową suszarnię ) oraz na ekstrakt CBD. Jest to znakomity naturalny lek, który zastosowany we wczesnych stadiach chorób układu nerwowego, układu pokarmowego, a także innych organów może wspomóc układ odpornościowy organizmu i zatrzymać daną chorobę!

Tak wspaniałej roślinie należy się promowanie ze strony państwa, tymczasem chociaż już ustały prześladowania uprawiających konopie (jak to było z zasadźcą Eko-Brzozówki Pawłem Fijałkowskim) i toleruje się producentów ekstraktów CBD/CBGA, złagodzono też politykę karną wobec użytkowników marihuany medycznej (cannabis indica), to nadal nasze(?) państwo nie pomaga rolnikom uprawiającym konopie.  Było rozdawnictwo publicznych pieniędzy na „wille plus”, pchano pieniądze dla partyjnych cwaniaków, na nielegalne kampanie wyborcze, teraz idą miliony euro z KPO na różne nie zawsze dobre dla naszego zdrowia projekty…

Stawiamy pytanie: Co rządzący planują zrobić, aby wspierać rolników uprawiających konopie włókniste? Czy w ramach KPO sfinansujecie Konopne  Ośrodki Maszynowe w każdym powiecie (gdzie jest znaczny areał uprawy) aby był tam kombajn konopny oraz zakład dekortyzacji?

Czas już zająć się promocją tego co rodzime, sprawdzone od tysiącleci, biodegradowalne i przyjazne dla zdrowia! Po co nam tyle produktów petrochemicznych, skoro można nawet karoserie samochodowe budować ze znacznym udziałem włókna konopnego?!

Kiedy Herbapol lub inna fabryka leków wsparta w ramach KPO rozpocznie produkcję preparatów konopnych?! W tym marihuany medycznej!

Sława Konopiom!    Sława, Sława! Sława!