Kilkoro spośród obecnych Osadników od lat szukało miejsca na Ziemi dla realizacji swych planów, projektów i marzeń. W roku 2014 we wsi Brzozówka pod Rawą pojawił się Paweł Fijałkowski, który od kilku lat szukał miejsca na osiedlenie się, ale nie jak to bywa, że "mieszczuch" zasiedla się na wsi w swoim wyizolowanym domostwie, ale w otoczeniu osób bliskich. Jest to nawiązanie do idei osad rodowych inspirowanych kulturą dawnych Słowian. Z tym, że ród w XXI wieku jest wspólnota intencjonalną - grupą ludzi, które wybierają określone miejsce, czas i przyjaciół, z którymi chcą być w sąsiedztwie.

Wkrótce Paweł Fijałkowski przyjął na siebie obowiązki zasadźcy Osady.

Pięknie! Ale najpierw trzeba było wyciąć tysiące krzaków i drzewek, usunąć uschnięte, ucinać tysiące dolnych gałęzi sosen. W ruch poszły maczety, piła spalinowa i rębak mielący gałęzie z igliwiem na drobno. Prace wstępne, aby w ogóle można było poruszać się po Osadzie, trwały dwa sezony jesienno-zimowe: 2014/15 i 2015/16 i wykonane zostały przez zasadźcę i dwóch pracowników najemnych.

W międzyczasie powstała droga wewnętrzna wiodąca do projektowanego placu nazwanego Agorą (o rozmiarach w proporcji 1: 1,618). Wykarczowaliśmy i zrównaliśmy też teren pod społeczne centrum Osady. Teren ten Paweł podarował na wieczne czasy na cele społeczne.

Od 29 czerwca 2016 rozpoczęliśmy budowę fundamentów pod Kopułę Brzozówki. Pierwszymi woluntariuszami byli Daniel Fijałkowski i Grzegorz Himkowski. Pod fundamentem umieściliśmy kapsułę czasu ze stosownym przesłaniem (vide: Z pamiętnika osadnika).

Całe lato i jesień do grudnia 2016 trwała budowa naszej "pierwszej gwiazdki" spośród domów naturalnych: Kopuły Brzozówki. Przeczytaj o tym w osobnym artykule w zakładce BUDOWNICTWO NATURALNE.

Z wybranej na tę budowlę gliny i kamieni polnych usypaliśmy wał ziemny, który po obsadzeniu go roślinami i umieszczeniu na nim ławek stał się naszym Amfiteatrem. Wzbogaciliśmy do o podłużny głaz narzutowy, podarowany przez naszych sąsiadów - rodzinę Woźniaków. I tak pojawił się na naszym terenie Menhir - pionowy kamień kumulujący dobre wibracje.

Obok wykonaliśmy, rękoma Agnieszki i Pawła Fijałkowskich z pomocą, Sławka Majewskiego Chruśniak Kosmiczny - czyli heksagonalne miejsce odpoczynku, które teraz obrasta pędami winorośli, malin i aronii. Te same ręce posadowiły obok grządkę premakulturową, zasadzoną krzaczkami miękkich owoców. Posadziliśmy też zioła i rośliny ozdobne, w tym podarowane przez Ewę Kuskowską.

Kępa modrzewi, odkryta wśród gęstwiny sosen w 2014 r. została odsłonięta, nieco przerzedzona, grunt zrównaliśmy szpadlami i tak oto powstał nasz Park Modrzewiowy. Na skraju tego parku Zasadźca Osady posadził 7 cedrów (z zachodniej Syberii), które już około 2036 roku witać będą swym wyniosłym pięknem przybywających i umilać pobyt szumem swych koron....

Na koniec tego etapu prac, zasadźca z pomocą sąsiada Witolda Krawczyka ustawił w starym borze ,"rezerwacie", 23 głazy narzutowe zebrane z okolicznych pól.

Głazy te zostały ustawione w specjalnym porządku, intuicyjnie i z pomocą kompasu oraz wahadełka radiestezyjnego. Tak powstał Krąg Kamienny - nasze miejsce mocy i łączności z żywiołami.

Wszystkie te prace: od projektowania ze szkicownikiem i ołówkiem do siłowania się z ważącymi 200 - 500 kg głazami, bardzo nas połączyły emocjonalnie z tym małym fragmentem Ziemi, który nazwaliśmy Eko-osadą Brzozówka.

Fotoreportaż dokumentuje nasze pierwsze twórcze prace

Wiosna 2016. Glina wykopana na budowę Kopuły i Amfiteatru.
Wiosna 2016. Glina wykopana na budowę Kopuły i Amfiteatru.
Permakultura: Paweł nawiózł na zrębki glebę, obramował a Ewa podarowała i posadziła flance.
Permakultura: Paweł nawiózł na zrębki glebę, obramował a Ewa podarowała i posadziła flance.
Zachód Słońca nad działką Iwony
Zachód Słońca nad działką Iwony