Nasze konopie odmiany "futura" zaczynają kwitnienie, więc ich zielone cześci zawieraja najwięcej cennych kannabinoidów. 31 lipca-1 sierpnia: KONOPNE ŻNIWA: W sobotę od 13.00 wykład dr Jolanty Różyckiej "Konopie w profilaktyce zdrowotnej", dyskusja, degustacje, wyjścia w pole uprawne, zbiór i suszenie wiech.
Równolegle debata i rady: Jak zapewnić sobie tańszy prąd w domu? Wieczorne muzykowanie przy ognisku.
Co zbieramy? Suszone wiechy i liście konopne do tworzenia zdrowotnego naparu. Niektórzy cenią je również za charakterystyczny zapach. Najlepsze mieszanki na napar są przygotowywane tradycyjnie, zgodnie ze starymi zasadami. W naszej Osadzie wspólnie i własnoręcznie zbieramy wiechy konopne, a następnie suszymy je powoli w przewiewnych pomieszczeniach. Dzięki takiemu podejściu, susz konopny ma najwięcej walorów. Konopie włókniste (zwane też siewnymi), z łaciny cannabis sativa, są gatunkiem pozbawionym działania psychoaktywnego. W Polsce uprawa konopi przeżywała swój rozkwit w latach I Rzeczypospolitej i w dwudziestoleciu międzywojennym. Także za czasów PRL uprawiano konopie, jednak w latach rządów Gierka stopniowo likwidowano jej plantacje. Przedziwnym jest, że największe restrykcje zaczęły się po 1990 r., kiedy to w większości zagadnień zlikwidowano komunistyczne zakazy. Ale nie w sprawach konopi! Doszło do absurdu, że regulacje dotyczące konopi włóknistych włączono do ustawy o... zapobieganiu narkomanii. Dopiero ruch społeczny Wolne Konopie wymusił stopniowe odchodzenie od tych restrykcji, począwszy od 2014 r. Nadal jednak trzeba zgłaszać się po zezwolenie na uprawę chciażby 1 m kw. konopi włóknistych, zaś marihuana medyczna, cannabis indica, jest dozwolona na receptę, ale nie można jej w Polsce uprawiać.
Poluzowanie upraw i stosowania konopi w żywieniu i medycynie miało nastąpić w 2020 r., ale posłowie zajęli się innymi sprawami, zaś dialog z Ministerstwem Zdrowia i Sanepidem ustał z powodu pandemii, co jest najcześciej stosowanym wykrętem władz by nie dbać o sprawy ludzkie. Polki i Polacy, którzy są świadome tego, co jedzą i stosują do pielęgnacji ciała – coraz częściej skłaniają się ku produktom pochodzącym z konopi. W Eko-osadzie Brzozówka uprawiamy w tym roku odmiany"futura" i "Białobrzeskie". A kto nam pomoże w zbiorze wiech i liści, dostanie w podzięce rośliny na napar. Jak przyrządzać sobie herbatki? Najlepiej 3 łyżeczki suszonych lub 1 małą wiechę liści (w przeliczeniu wychodzi około 1,5 – 3 gramów) zalać 250 ml gorącej, ale nie wrzącej wody. Następnie należy zaparzać napar przez 10-25 minut bez mieszania. Można dodać kroplę oleju konopnego, gdyż tłuszcz pomaga wydostać się z suszu bogatszej gamie kannabinoidów.