KOPUŁA BRZOZÓWKI to nasza wizytówka i zapowiedź tego, jak w naszej Osadzie będziemy budować. Naturalnie!

Ale zaczęło się od przykrości: Ktoś nam obiecał wykonanie szkieletu drewnianego "kopuły geodezyjnej", wziął zaliczkę na materiały i... więcej się nie pojawił. Zmieniliśmy koncepcję na obiekt monolityczny, bez szkieletu z kostek słomy uchwyconych półkolistymi deskami. Budowę rozpoczęliśmy 29 czerwca 2016 od wykopu i wyłożenia podwalin z kamienia polnego. Pod warstwą kamieni położyliśmy na całym obwodzie fundamentu rurę odwadniającą z odprowadzeniem nadmiaru wody pod spadkiem 5 stopni do studzienki w parku. Jest co jest ważne z uwagi na ochronę higroskopijnych ścian gliniano-słomianych przed wilgocią!

Nawałnice latem i  jesienne słoty 2016 roku nie przeszkodziły nam w pracach ziemnych, posadowieniu solidnego fundamentu i zabudowaniu na nim ścian.

Jak czynili to nasi przodkowie, złożyliśmy pod jednym z głazów „ofiarę zakładzinową”. Oto fragment załączonego do niej aktu:
​​„Niech Kopuła Brzozówki służy długo ludziom czystego serca,​ ​przybywającym tu w dobrych intencjach!”

Na przełomie lipca i sierpnia 2016 ekipa Janusza Świderskiego z pomocą przyjaciół Fundacji postawiła ściany kopuły z około 270 bloczków słomy pszen-żytniej obrzuconej gliną. Jednak konstrukcja zawierała błąd: na jej połaci umocowano około 20 wsporników, które były zbyt słabe dla podtrzymywania więźby dachowej z pokryciem z desek okrytych gontem. Cóż, uczymy się też na błędach.

Od października do początku grudnia 2016 trwały prace wykończeniowe:
1. Wykonaliśmy instalację elektryczną na zewnątrz Kopuły a także linię teleinformatyczną (na terenie centrum Osady Wi-Fi będzie wzbronione).

2. Budynek został otynkowany gliną. Wykonawcą prac był Adam Poprawski wywodzący się z grupy "Lepianka", zaś Ci, którzy ten budynek wymarzyli, zaprojektowali i wspierali jego budowę, własnymi dłońmi, umaczanymi w glinie, przekazali swoje dobre energie Kopule Brzozówki, wykonując estetyczne dekoracje na glinie z kamyków, muszli i kryształków.

3.  W listopadzie 2016 inwestor odpowiedzialny za budowę, którym jest Paweł Fijałkowski fundator Fundacji Eko-osada Brzozówka naradził się z grupą ludzi zaangażowanych w busowę Kopuły. Dobrą radą służył rawski przedsiębiorca budowlany Zbigniew Badowski (obecnie członek Rady Fundacji). Postanowiono, że więźba dachowa będzie konstrukcją samonośną i oprze się na dziesięciu kolumnach modrzewiowych. Następnie ekipa cieśli z Cielądza (firma Krzysztofa Słodkiego) wykonała więźbę dachową i pokryła dach papą. Więźbę zamontowano na ziemi, następnie dźwig podniósł ją i umieścił na kolumnach, z pomocą kilku z nas, naprowadzających konstrukcję linami na owe słupy.

Wiosną 2017 przy pracach wykończeniowych Kopuły pracowało troje Osadników.

W pobliżu zbudowaliśmy Amfiteatr – półkolisty wał kamienno-ziemny z ławkami, sceną i menhirem w tle. Wokół Kopuły zrobiliśmy wysokie grządki i rabaty, zaś w Parku Modrzewiowym nasadziliśmy po kilka dębów i cedrów oraz ozdobne krzewy i byliny. Powstał też  heksagonalny chruśniak do medytacji, projektu Sławka Majewskiego. Jesienią 2017 kolisty fundament kopuły został oblicowany kamieniami polnymi według pomysłu Pawła Fijałkowskiego, który też te kamienie wmurował z pomocą kolegów.

Ekipa elektryków zamontowała wewnątrz Kopuły instalację 230 V w peszelach zatopionych przez Adama i Pawła w glinianym tynku oraz linię ZLZ.

Dnia 2 września 2017 Kopuła została oddana do użytku. Pierwszą imprezą kulturalną był koncert muzyki relaksacyjnej w wykonaniu Sylwii Nadgrodkiewicz, która wydobyła niezwykłe wibracje na kamertonach, misach i gongu. Okazało się, że we wnętrzu jest akustyka potęgująca szept i ciche akordy dookolnie. Wkrótce po tym Kopule odbyły się się zajęcia „ZIELONE POJĘCIE” z budownictwa naturalnego, w których wzięło udział około stu uczniów ze szkół w Rawie, Białej, Cielądzu i Sierzchowach.

11 listopada zainaugurowaliśmy w jej wnętrzu „GALERIĘ SZTUKI EKO-BRZOZÓWKA”, w której pierwszym wystawiającym był wybitny artysta-malarz David Pataraia. Opiekę nad Galerią sprawuje Agnieszka Maćkowiak-Fijałkowska.

Okazało się też, że w Kopule bardzo dobrze się śpi: latem 2018 pojawiło się u nas dużo gości, a wśród nich kilka młodych mam z dziećmi. Dzieci orzekły, że to "dom Smerfów" i chętnie nocowały we wnętrzu przypominającym grotę. Ich mamy chwaliły dobry relaks i miły chłodek w upalne dni.

Jak Cię, zaciekawiło powstawanie naszej Kopuły, to posłuchaj opowieści Zasadźcy Eko-osady, jak zafascynował się kopułą z gliny i zaczął jej budowę:

https://www.youtube.com/watch?v=AYSOYkYYwbo