W czasie letniego przesilenia, 21 czerwca 2020, uczciliśmy pamięć Śp. Mirko Fernandeza-Sancheza , w drugą rocznicę jego śmierci.

On pięknie połączył ducha narodów tak geograficznie odległych jak rdzenni Peruwiańczycy i Polacy. Był uzdrowicielem, szamanem, muzykiem-samoukiem, malarzem, popularyzatorem kultury południowoamerykańskich Indian, założycielem Fundacji Jedność i, w 1985 roku, zespołu KURAKAS. Wielu z nas pamięta, jak w czasach naszej młodości na placach Łodzi, Warszawy i innych miast, codzienną bieganinę przerywała nam charakterystyczna melodia i przystawaliśmy w zadumie, choćby na parę minut, a niewysocy faceci w kolorowych ponchos, niekiedy z pióropuszem, grali na ludowych instrumentach i śpiewali w qechua lub po hiszpańsku. Ja kiedyś porwany przez te andyjskie wibracje przez chwile byłem gdzie indziej. Z sympatią kupiłem od dziewczyny muzyków kasetę z nagraniem. Minęły dziesiątki lat i oto jesienią 2016 Mirko Fernandez z własnej inicjatywy odwiedził powstającą Eko-osadę Brzozówka. Spacerowaliśmy po terenie, opowiadałem mu o swoim marzeniu jaka będzie ta osada. Na naszym miejscu mocy Mirko zatrzymał się i zagrał na fletni, z miłością do tego miejsca, na którym niedługo po tym ustawiłem Krąg Kamienny z 26 głazów. Mirko zapowiedział, że wróci tu i nam będzie grał.

I jego dobry duch gra tu wraz z żyjącymi kolegami z jego zespołu. Gracias Maestro e Amigo!  

 

Zespół obecnie tworzą Rafael Alfaro Alvarado – muzyk, wokalista. Podobnie jak Mirko pochodzi z Peru oraz Manuel Murillo muzyk-wokalista, pochodzi z Ekwadoru, grający na gitarze i na instrumentach ludowych z tego kraju.
Głównym założeniem Kurakas jest prezentowanie muzyki, tradycji, historii, obyczajów, geografii i szeroko pojętej kultury tego regionu świata. Zespół podczas koncertów wykorzystuje wiele charakterystycznych dla tamtego regionu instrumentów takich jak zaponias, quena, chajchas, bombo, charango, bogosy, fletnie. Następny ich koncert w Eko-Brzozówce przewidziany jest na przełomie sierpnia i września 2020.