Po zimnym maju nastała spóźniona wiosna i przydługo chłodzone rośliny wartko ruszyły z wzrostem a gleba stała się cieplejsza i można było zasiać konopie. Lato powitaliśmy w Eko-Brzozówce 19 czerwca, kiedy to na naszym Amfiteatrze pod modrzewiami zagrała grupa KURAKAS, czyli nasi przyjaciele rodem z Peru i Ekwadoru. To był nasz doroczny koncert pamięci Mirko Fernandeza (1956-2018), który ma u nas szacunek i tablicę pamiatkową. Zaczęlismy też zbiór ziół w lesie i zagajnikach naszej Osady.

W Noc Kupały 21/22 czerwca, słowiańskim obyczajem, zapalilismy uroczyste ognisko na piaskowym placu, gdzie spłoneły troski poprzedniego sezonu, w tym resztki niesławnej pandemii i wszelkie strachy...

Już nastepnego dnia dały o sobie znać potężne siły natury: Gromy, błyskawice i masa wód z atmosfery doskonale oczyściły bliższą i dlalszą okolicę i dały wysuszonym roślinom wytchnienie. Przyroda dumnie weszła w stadium lata. Pojawiły się też w naszym gronie twórcze pomysły i projekty, których część zrealizujemy w ramach Festiwalu LATOŚ.

Oto zarys programu na obecne lato:

15 -17 lipca:  ŚCIEŻKA MAJAŃSKA, zajęcia z szamanką i nauczycielką kultury majańskiej Adrianą Rojas: Znaczenie kalendarza Majów, rytuały ognia i  oczyszczania emocji. Indywidualne sesje. Koncert muzyki medytacyjnej.

Kto do nas przybywa? ADRIANA „TATA” ROJAS, ma w sobie krew "indiańską" i europejską, urodziła się w kolumbijskiej Bogocie. W swojej ojczyźnie, jako młoda dziewczyna, spotkała grupę starszyzny majańskiej. Szacowni dziadkowie i babki, odwiedzili ją w domu, rozpoznali jej talent i powołanie do pracy duchowej. Zaprosili ją więc do swej prowincji w Gwatemali. Jako szamanka zdobywała swoją wiedzę na Ścieżce Majów, którą podąża od ponad 20 lat. Otrzymała nauki od tamtejszej starszyzna: Dziadków i Babek Tzutujiles oraz klanu Tzotz.
Starszyzna majańska z okolic jeziora Atitlan w Gwatemali wyznaczyła jej zadanie przekazania starożytnej wiedzy ludziom świata zachodniego. Adriana jest obecnie Ajq´ij (przewodnikiem duchowym Majów), tradycyjną specjalistką od Cholq'ij (Świętego Kalendarza Majów). Była też uzdrowicielką, ale obecnie koncentruje się na pracy przewodnika duchowego (nie religijnego) i doradcy w sprawach indywidualnych.

Była inicjowana też w tradycjach amazońskich, gdy w młodości podróżowała po nizinnej cześci Kolumbii. Podczas swej niezwykłej podróży (300 km pieszo w głąb dżungli) odkryła siłę, która drzemie w każdej/każdym z nas oraz pilną potrzebę odzyskania połączenia z Matką Ziemią. To uczyniło ją jedną z niewielu kobiet, która została zaakceptowana przez Dziadków jako Wojowniczka Zielonej Drogi.
Podążając w zgodzie z energiami nowego cyklu rozwoju ludzkości, Adriana obecnie przeznacza swój czas na dzielenie się na różne sposoby dawną wiedzą plemion majańskich. Daje wykłady i prowadzi warsztaty na forach międzynarodowych w różnych instytucjach i organizacjach, które wspierają proces transformacji ludzkości. Przypomina, jak ważna jest praca z różnymi energiami, które współistnieją w ludzkim ciele i otaczajacej nas przyrodzie.
Adriana jest również autorką książki "Dance of the Mayan energies", która została przetłumaczona na kilka języków.

Więcej o niej pisze Magdalena Gorostiza: https://www.kobietaxl.pl/wokol-magii/n,227330,dlaczego-w-2012-roku-nie-bylo-konca-swiata-przeslanie-majow-dla-ludzkosci.html

24- 25 lipca: DNI BUDOWNICTWA NATURALNEGO. Debata: Jak budować w czasie podwyżek cen? Glina jako budulec

30 lipca - 1 sierpnia: KONOPNE ŻNIWA: W sobotę od 13.00 wykład dr Jolanty Różyckiej o konopiach, dyskusja, degustacje, wyjścia w pole uprawne konopi odmian" "futura" i "białobrzeskie", zbiór i suszenie wiech. Równolegle debata i rady: Jak zapewnić sobie tańszy prąd w domu? Wieczorne muzykowanie przy ognisku.

Co zbieramy? Suszone wiechy i liście konopne do tworzenia zdrowotnego naparu. Niektórzy cenią je również za charakterystyczny zapach. Najlepsze mieszanki na napar są przygotowywane tradycyjnie, zgodnie ze starymi zasadami. W naszej Osadzie wspólnie i własnoręcznie zbieramy wiechy konopne a następnie suszymy je powoli w przewiewnych pomieszczeniach.. Dzięki takiemu podejściu, susz konopny ma najwięcej walorów. Konopie włókniste (zwane też siewnymi), z łac. cannabis sativa, są gatunkiem pozbawionym działania psychoaktywnego. W Polsce uprawa konopi przeżywała swój rozkwit w latach I Rzeczypospolitej i w dwudziestoleciu międzywojennym. Także za czasów PRL uprawiano konopie, jednak w latach rządów Gierka stopniowo likwidowano jej plantacje. Przedziwnym jest, że największe restrykcje zaczęły się po 1990 r., kiedy to sprawy konopi włóknistych włączono do ustawy o... zapobieganiu narkomanii! Polki i Polacy, którzy są świadome tego co jedzą i czego stosują do pielęgnacji ciała – coraz częściej skłaniają się ku kosmetykom i produktom spożywczym pochodzącym z konopi. W Eko-osadzie Brzozówka uprawiamy w tym roku odmiany Futura i Białobrzeskie. A kto nam pomoże w zbiorze wiech i liści, dostanie w podzięce cześć zbioru. Jak przyrządzać sobie herbatki? Najlepiej 3 łyżeczki suszonych lub 1 małą wiechę liści (w przeliczeniu wychodzi około 1,5 – 3 gramów) zalać 250 ml bardzo gorącej, ale nie wrzącej wody. Następnie należy zaparzać napar przez 10-25 minut bez mieszania. Można dodać kroplę oleju konopnego, gdyż tłuszcz pomaga wydostać się z suszu bogatszej gamie kanabinoidów.

7  sierpnia: DZIEŃ PERMAKULTURY, godz. 12.00 zajęcia z Magdaleną Zielezińską: Będziemy wymieniać się wiedzą i doświadczeniami, szczególnie w zakresie:

Jakie warzywa i rośliny wieloletnie warto by pojawiły się w ogrodzie przydomowym? 

Jak wybrać odmiany, których uprawa będzie mniej energochłonna, bo wieloletnia? Jakie odmiany odporne na na mróz?

Jak ciągle wzbogacać swój ogród o nowe odmiany warzyw i innych roślin jadalnych, które dadzą na nasz stół pożywne jedzenie?

Swoimi doświadczeniami podzieli się Magdalena Zielezińska współtworząca w Koninie grupę ogrodników miejskich Koło Gospodarzy Walecznych "Poziomka" od wielu lat popularyzatorka permakultury w środowiskach miejskich i wiejskich.

Wykładowi towarzyszyć będą prace przy autorskim ogródku "Karma Free", zaprojektowanym przez Magdę.

8 sierpnia: SPOTKANIE I DYSKUSJA Z AUTOREM KSIĄŻKI "To się samo komentuje" Grzegorzem Płaczkiem. Oto fragment jego przesłania: "Być może właśnie teraz nadszedł czas na gruntowne zmiany. Zmiany prawdziwe.
Mam dosyć polityków, którzy „tylko mówią” i… nic z tego nie wynika. Ta książka to historia moich poszukiwań, dociekań i walki o prawdę, w którą zawsze wierzę.
Jestem przekonany, że możemy żyć w pięknej i wolnej Polsce, gdzie każdy dla siebie jest oparciem, a decyzje polityków są logiczne i przemyślane. Wielu z Polaków odpowie zapewne, że to ułuda – ja jednak chcę spróbować uwierzyć. W książce starałem się opierać wyłącznie na prawdzie, wierząc (być może naiwnie), że prawda sama się obroni.
Ostateczne wnioski zostawiam Tobie, Czytelniku."

13 - 15 sierpnia: DNI TERAPII NATURALNTCH - BUDOWANIE ODPORNOŚCI ZDROWOTNEJ BEZ ZASTRZYKÓW! . Medytacje, zielarstwo, bańki, masaże. Współorganizatorzy: Fundacja Jedność http://www.fundacjajednosc.com.pl/

21 sierpnia: Wykład "Jednostki i Miary Jakie mają znaczenie?" - Małgorzata Musiał. 

23- 25 sierpnia: c.d. DNIA PERMAKULTURY: prace przy ogródku "Karma Free".

20-25 sierpnia - konsultacje obywatelskie przed łódzką sesją Parlamentu Wolnych Ludzi i prezentacja Certyfikatu Zaufania Społecznego. Info: https://niezaleznatelewizja.pl/index.php/aiovg_videos/spotkanie-wolnego-e-parlamentu-w-tuszynie-kolo-lodzi/

4- 5 września: KONCERTY muzyki slowiańskiej. Jaki zespół? Niespodzianka!

Panadto: prezentacje rozwiązań OZE, tłoki społeczne, koncerty, wystawy, prezentacje terapii naturalnych, ziół, konopi, dni medytacji oraz kiermasze.

Aż do babiego lata można przybyć do nas na "galmping", biwakowanie w tipi lub w ziemiance, grzybobrania, zbióry ziół oraz zajęcia z permakultury, rozmowy o sprawach ważnych, wymianę doświadczeń i dóbr oraz prezentowanie własnych zamysłów, projektów i dzieł.

Na większość imprez - WSTĄP WOLNY(A)!