11 sierpnia 2023 w 90-rocznice urodzin Jerzego Grotowskiego rozpoczęliśmy w Eko-osadzie Brzozówka, wspólnie z uczniem Ryszarda Cieślaka Jerzym Józefem Czernym, cykl spotkań i działań nawiązujący do poszukiwań i dokonań Teatru „Laboratorium." Jednym z tych dokonań były metody pracy z ciałem w ćwiczeniach teatralnych Jerzego Grotowskiego i Ryszarda Cieślaka

https://chaber66.wordpress.com/2010/05/21/cwiczenia-grotowskiego/ na bazie których Jerzy Czerny opracował swój autorski „Słowiański Masaż kwantowy" który będziemy promować począwszy od spotkania WIEC(DZ) O ZDROWIU 1-3 września 2023 w Eko-Brzozówce.

Będziemy też sprowadzać i pokazywać filmy o parateatralnych działaniach Teatru Laboratorium lat 70-tych. Była to „perła kultury" czasów PRL. Mieliśmy jako pokolenie buntującej się młodzieży takie przekonanie że Teatr „Laboratorium" jest w PRL enklawą wolności twórczej uczącą wrażliwości, wglądu w siebie i twórczej alternatywy. Ciekawe jest że w czasach kiedy oferta "partii" i Kościoła hierarchicznego była nijaka w enklawie teatru Laboratorium tysiące młodych ludzi było inspirowanych by realizować swoje osobiste i społeczne marzenia.

Obecnie w przypadającą w 14.01.2024 25 rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego wierzymy, że wypracowane przez Teatr „Laboratorium" działania parateatralne znów mogą być wartościową alternatywą dla kolejnego młodego pokolenia w dobie kryzysu wartości i rozwoju gospodarczo społecznego po „pandemii" i innych opresjach naszych czasów.

https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/jerzy-grotowski-wizjoner-kontrkultury

Osobiście nigdy nie zapomnę udziału w misterium "Całonocne Czuwanie" w podziemiach wrocławskiego Ratusza, pod kierunkiem Jacka Zmysłowskiego i Teresy Nawrot  - asystentów Jerzego Grotowskiego. Miałem wtedy 18 lat i tę wrażliwość zachowałem do dziś.

Paweł A. Fijałkowski